Soutěž Stejná šance – zaměstnavatel roku 2023 v Praze vyhrála společnost Lagardère Travel Retail. Vytvořila nejlepší podmínky pro zaměstnance se zdravotním postižením
V pondělí 29. května vyvrcholilo na Ministerstvu pro místní rozvoj pražské kolo soutěže Stejná šance – zaměstnavatel roku 2023. Během slavnostního vyhlášení ocenila organizace Rytmus – od klienta k občanovi firmy na otevřeném trhu práce, které zaměstnávají člověka se zdravotním postižením. Vítězem soutěže se stala společnost Lagardère Travel Retail. Druhá příčka patří firmě Fair Food Club, třetí místo obsadila Kavárna Dobrá trafika.
„Bylo nám velkou ctí, že jsme mohli prostřednictvím pana ministra v letošním roce udělit záštitu soutěži, která si od svého vzniku v roce 2004 klade za cíl ocenit firmy na otevřeném trhu práce, které dávají šanci osobám se zdravotním postižením,“ zahájil akci Jan Fluxa, náměstek člena vlády, který reprezentoval Ministerstvo pro místní rozvoj.
Slova se dále ujala Kateřina Štěpánková, vrchní ředitelka sekce zaměstnanosti na Ministerstvu práce a sociálních věcí. „Budeme se nyní snažit více podporovat zaměstnavatele, jako jste vy, kteří se nebojí, bourají předsudky, bariéry a zaměstnávají lidi se zdravotním postižením na otevřeném trhu práce,“ prohlásila směrem k přítomným zástupcům nominovaných firem, mezi nimiž byly například ČEZ, McDonald´s či Metropolitní univerzita Praha.
„Možnost pracovat je pro všechny velmi důležitá. Stejně důležitá je i pro lidi se zdravotním postižením. Práce je nejen zdrojem ekonomické nezávislosti, ale i seberealizace a vnitřního naplnění, pocitu vlastní hodnoty, duševní rovnováhy a u lidí se zdravotním postižením jde o klíčový prvek, jak se začlenit do společnosti,“ zdůraznila důležitost zapojení lidi s postižením na trh práce Pavla Baxa, ředitelka organizace Rytmus.
Po proslovech následovala hlavní část vyhlášení, která patřila vítězům. Cenu za třetí místo obdržela Kavárna Dobrá Trafika. Na druhém místě se umístila firma Fair Food Club. Titul Zaměstnavatel roku 2023 si odnesla společnost Lagardère Travel Retail. „Mockrát děkujeme za ocenění. Nečekali jsme, že vyhrajeme v tak velké konkurenci. Nejdůležitější pro nás je, že zaměstnanci s postižením se u nás cítí tak dobře, že mají potřebu nás do soutěže nominovat a ocenit. Je skvělé, že soutěž existuje, protože dává zaměstnancům možnost vyjádřit se a zviditelnit zaměstnavatele na pracovním trhu tak, aby se i ostatní firmy mohly inspirovat tím, že člověka s postižením lze začlenit do běžných provozních podmínek,“ prohlásila HR Director Eva Kyselová, která ocenění převzala.
V Praze bylo přijato 49 nominací a porota hodnotila 37 z nich. Porota byla složená z pěti členů, mezi nimiž byl Jan Kotík, HR Diversity Specalist ze společnosti Škoda Auto či Patrik Rücker, koordinátor zaměstnávání OZP z Úřadu práce.
V letošním roce se stala patronkou soutěže místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová. Záštitu nad soutěží převzaly Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo pro místní rozvoj a Hospodářská komora České republiky. Partnerem soutěže v Praze, Karlovarském a Jihomoravském kraji se stala Asociace společenské odpovědnosti. Sponzory letošního ročníku byly TCC group, Česká mincovna, Desingblok, Divadlo Verze, Nakladatelství GRADA, Květiny Za oponou a Cukrárna Hájek & Hájková.
Jubilejní 10. ročník soutěže se konal v devíti krajích České republiky. Celkem do něj bylo nominováno více než 200 společností. Vítězové ve zbývajících osmi krajích budou známí v průběhu června.
Kontakt pro média:
Kateřina Tomanová
PR koordinátorka
+420 722 925 147
katerina.tomanova@rytmus.org
Rytmus – od klienta k občanovi, z.ú.
Londýnská 81, 120 00 Praha 2