Soutěž Stejná šance – zaměstnavatel roku je aktivitou organizace Rytmus – od klienta k občanovi. z.ú.

Začíná soutěž Stejná šance – zaměstnavatel roku 2023. Ocení firmy, které na otevřeném trhu práce zaměstnávají lidi se zdravotním postižením

 

Prvním březnovým dnem odstartoval již 10. ročník soutěže Stejná šance – zaměstnavatel roku, jejímž hlavním pořadatelem je organizace Rytmus od klienta k občanovi. Soutěže se mohou zúčastnit firmy na otevřeném trhu práce, kterým není lhostejná společenská odpovědnost a lidem se zdravotním postižením dávají šanci stát se součástí běžného pracovního kolektivu. Lidé s hendikepem tak mají příležitost ukázat, že mohou být dobrými zaměstnanci a kolegy. Firmy může nominovat široká veřejnost od 1. března do 30. dubna v devíti krajích napříč republikou. Slavnostní vyhlášení v jednotlivých krajích proběhne v průběhu června. 

“Jsem ráda, že se nám během těch téměř dvaceti let, co soutěž jednou za dva roky organizujeme, podařilo zviditelnit a ocenit už několik stovek firem, „firmiček“ i korporátů. Je zřejmé, že spíše než velikost firmy je důležitá dobrá vůle a společenská solidarita, která je součástí politiky firem, říká Pavla Baxa, ředitelka organizace Rytmus – od klienta k občanovi. V minulých ročnících ocenění získaly mimo jiné společnosti Pilulka Lékárny, IKEA Česká republika, Česká podnikatelská pojišťovna či Montessori školy Andílek. 

Kromě ocenění zaměstnavatelů soutěž upozorňuje také na postavení lidí se zdravotním postižením na otevřeném trhu práce. Na rozdíl od chráněného trhu práce totiž otevřený trh přináší řadu výhod samotnému zaměstnanci s postižením, státu i firmám. „Z našich dlouholetých zkušeností víme, že začleňování lidí s postižením na běžných pracovištích má velký vliv na rozvoj dovedností jak samotných lidí s postižením, tak i jejich kolegů. Benefitem diverzity týmu je schopnost porozumět potřebám druhých, vzájemná podpora a stmelení týmu, lepší komunikační dovednosti. Kromě daňových úlev přináší zaměstnávání lidí s postižením zaměstnavateli i konkurenční výhodu v oblasti marketingu, tak i náboru nových zaměstnanců. Společenská odpovědnost firmy dnes zajímá nejen zákazníky, ale i potenciální zájemce o práci,“ dodává Anna Kaucká, koordinátorka pražské části soutěže a specialistka na spolupráci se zaměstnavateli. 

V letošním roce se stala patronkou soutěže místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová. Záštitu nad soutěží převzaly Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo pro místní rozvoj a Hospodářská komora České republiky. Hlavním sponzorem Stejné šance je Česká mincovna. Partnerem soutěže v Praze, Karlovarském a Jihomoravském kraji se stala Asociace společenské odpovědnosti. 

Soutěž vyhlašuje organizace Rytmus – od klienta k občanovi v hl. městě Praha, Karlovarském kraji, Jihomoravském kraji a dalších šesti krajích společně s následujícími organizacemi: 

  • Rytmus Střední Čechy, o.p.s. ve Středočeském kraji,
  • Rytmus Liberec, o.p.s. v Libereckém kraji,
  • Aspekt, z.s. v Královéhradeckém kraji,
  • Ledovec, z.s. v Plzeňském kraji,
  • Agentura Osmý den, o.s. v Ústeckém kraji,
  • Jinak, z.ú. v Moravskoslezském kraji.

Firmy lze v jednotlivých krajích nominovat prostřednictvím formuláře na webu soutěže. Soutěž Stejná šance zaměstnavatel roku pořádá od roku 2004 organizace Rytmus – od klienta k občanovi, která podporuje lidi se zdravotním postižením (zejména mentálním) v aktivním začleňování do života.

Kontakt pro média:
Kateřina Tomanová
PR koordinátorka

+420 722 925 147
katerina.tomanova@rytmus.org

Rytmus – od klienta k občanovi, z.ú.
Londýnská 81, 120 00 Praha 2