„Diverzita a inkluze patří mezi naše priority,” říká Ladislav Onderka ze společnosti IKEA Česká republika
Soutěž Stejná šance – zaměstnavatel roku 2023 probíhá již od roku 2004. Za tu dobu se soutěže zúčastnily stovky firem na otevřeném trhu práce. Nechybí mezi nimi ani jeden z lídrů v zaměstnávání osob se zdravotním postižením IKEA Česká republika, která v pražské části minulého ročníku soutěže získala druhé místo. Ladislav Onderka, Recruitment, Selection & Onboarding leader, se s námi v rozhovoru podělil o to, jak probíhá zaměstnávání osob se zdravotním postižením v IKEA a jaké jsou v tomto ohledu plány do budoucna.
V roce 2020 obsadila IKEA Česká republika druhé místo v pražské části soutěže Stejná šance – zaměstnavatel roku. Co pro vás znamená ocenění v této soutěži?
Velice si ocenění vážíme a zároveň to je pro nás velká výzva a závazek. Diverzita a inkluze patří mezi naše priority a díky nim můžeme různým znevýhodněným skupinám umožnit získat důstojnou práci.
Co se v IKEA Česká republika v souvislosti se zaměstnáváním lidí se zdravotním postižením za uplynulé dva roky událo?
Změnilo se toho hodně a na řadu změn se chystáme. Děláme workshopy pro různé skupiny našich zaměstnanců, do nabídky pro všechny nově příchozí jsme zařadili školení o nevědomých předsudcích. Ve spolupráci s firmou Ergotep prošly všechny naše jednotky auditem pracovních podmínek a pozic. Většina našich vedoucích pracovníků včetně všech náborářů absolvovala školení o přístupu a komunikaci k OZP.
V čem spatřujete největší přínos zaměstnávání osob se zdravotním postižením?
V IKEA obecně vnímáme různorodost kolektivu jako výhodu, která nám pomáhá se posouvat dál. Díky kolegům s hendikepem můžeme lépe porozumět mnoha věcem a nahlížet na ně z jiného úhlu. Dosavadní zkušenosti jsou pozitivní.
Co pro vás byla v souvislosti se zaměstnáváním lidí se zdravotním postižením naopak největší výzva?
Velká výzva byla a stále je hledání dalších pracovních možností, kde se mohou lidé s hendikepem co nejlépe uplatnit.
Uvítali byste v souvislosti se zaměstnáváním lidí s hendikepem větší podporu ze strany státu?
Určitě ano. Klíčový je především individuální přístup a fungující komunikace se zaměstnavateli.
Diverzita, inkluze a společenská odpovědnost firem jsou v současné době velkými tématy. Kam byste se v této oblasti rádi posunuli?
Diverzita a inkluze jsou v IKEA součástí všeho, co děláme. Jsou silně zakořeněny v naší firemní kultuře. Chceme být aktivní a chceme být lídrem této oblasti. Chceme také inspirovat ostatní společnosti, které s diverzitou a inkluzí třeba teprve začínají.